Archiwum styczeń 2015


sty 28 2015 Gimnazjalisto! Jaką szkołę warto wybrać?...
Komentarze (0)

Młody człowiek coraz częściej sto przed wyborem właściwej szkoły zawodowej, od jakiej może zależeć jego ewentualna zawodowa. Wbrew pozorom nie jest to prosty wybór, zaś w razie pomysłu zawodówkę trudno potem zmienić.

Czym w takim razie sugerować się w czasie podejmowania decyzji? Nade wszystko własnymi umiejętnościami i zainteresowaniami, które ułatwią nam w potencjalnej pracy na jej dobre i profesjonalne wykonywanie. Podejmowanie pracy, gdzie nie wykorzystuje się własnych doświadczeń, a nawet zainteresowań, jest o wiele trudniejsze niż w przypadku, gdy robimy coś, co dobrze umiemy i do czego mamy kolokwialną żyłkę. Kolejnym kryterium może być jest sąsiedztwo konkretnej szkoły. To ważny czynnik z racji finansowych, bo nie wszystkich rodziców stać, by opłacać miesięczne dojazdy swoich wychowanków z dalszych wsi lub miejsce w bursie szkolnej. Oprócz tego liczą się także nasze zdolności szkolne: lekcje, z jakich czujemy się mocni oraz dostajemy pozytywne oceny. Od tego w niemałej części zależny jest wybór trafionego profilu klasy i przedmiotów, z których można ewentualnie pisać maturę.

Fundamentalnym kryterium muszą być jednak nasze osobiste zamiary na przyszłość – to kim chcemy stać się za kilka lat, gdzie pracować i co robić za dziesięć lat.

 


 

Źródło: www.yourcareer.pl/ogolniak-technikum-zawodowka-jaka-szkole-wybrac/

kariera

sty 09 2015 Rozwój zawodowy – na czym się skupić?...
Komentarze (0)

Zmieniający się rynek zawodowy w naszym kraju, jak i na całym kontynencie zmusza w pewnym stopniu Polaków do stałego dokształcania się w konkretnym zawodzie. Jednak rozwój zawodowy nie opiera się jedynie na rozwoju branżowym. To przede wszystkim niezmienna dyspozycja zdobywania innych kwalifikacji.
Zauważane przez pracodawców jest przykład rozwijanie swoich sprawności językowych – mile widziane jest władanie co najmniej językiem angielskim, ale mówienie dwoma lub trzeba z pewnością zaprocentuje na naszej karierze. Ponadto opłaca się spróbować swoich sił w programach coachingowych, wyjeżdżać na kursy czy warsztaty zawodowe. Należy jednak pamiętać, by głównie wybierać takie kursy, które są jednoznacznie powiązane z naszym zawodem, a dopiero potem inne warsztaty otwierające nam ścieżkę na lepsze stanowisko. Obszerna propozycja wszelkiego rodzaju kursów daje pod tym względem bardzo wielkie opcje: pracownik może na przykład wziąć udział w zajęciach z przedsiębiorczości, umiejętności przywódczych, warsztatach publicznego przemawiania czy też coachingowych spotkaniach, na których rozwijane są sprawności w dziedzinie działań interpersonalnych.
Rozwój zawodowy to długoletni podzielony na etapy proces, który nie omija praktycznie żadnego chcącego awansować pracownika w korporacji. Na szczęście obecnie znacznie częściej przymus zdobywania nowych umiejętności nie wynika z ultimatum pracodawcy, ale z nieprzymuszonej chęci samego pracownika.