Komentarze (0)
Zmieniający się rynek zawodowy w naszym kraju, jak i na całym kontynencie zmusza w pewnym stopniu Polaków do stałego dokształcania się w konkretnym zawodzie. Jednak rozwój zawodowy nie opiera się jedynie na rozwoju branżowym. To przede wszystkim niezmienna dyspozycja zdobywania innych kwalifikacji.
Zauważane przez pracodawców jest przykład rozwijanie swoich sprawności językowych – mile widziane jest władanie co najmniej językiem angielskim, ale mówienie dwoma lub trzeba z pewnością zaprocentuje na naszej karierze. Ponadto opłaca się spróbować swoich sił w programach coachingowych, wyjeżdżać na kursy czy warsztaty zawodowe. Należy jednak pamiętać, by głównie wybierać takie kursy, które są jednoznacznie powiązane z naszym zawodem, a dopiero potem inne warsztaty otwierające nam ścieżkę na lepsze stanowisko. Obszerna propozycja wszelkiego rodzaju kursów daje pod tym względem bardzo wielkie opcje: pracownik może na przykład wziąć udział w zajęciach z przedsiębiorczości, umiejętności przywódczych, warsztatach publicznego przemawiania czy też coachingowych spotkaniach, na których rozwijane są sprawności w dziedzinie działań interpersonalnych.
Rozwój zawodowy to długoletni podzielony na etapy proces, który nie omija praktycznie żadnego chcącego awansować pracownika w korporacji. Na szczęście obecnie znacznie częściej przymus zdobywania nowych umiejętności nie wynika z ultimatum pracodawcy, ale z nieprzymuszonej chęci samego pracownika.