Archiwum luty 2015


lut 28 2015 Wybór dobrej pracy, czyli jaką pracę wybrać...
Komentarze (0)

Jeżeli zaczynasz naukę w szkole ponadgimnazjalnej, to raczej nadal nie myślisz nad swoją karierą i podejmowaną pracą. Jednak gdy zbliża się moment wyboru studiów, dobrze jest zawczasu przemyśleć dostępne opcje, żeby nie skończyć na studiach, gdzie będziemy się męczyć. Można także przekonać się, które zawody gwarantują pracę i, jeśli zdobyliśmy właściwe predyspozycje do konkretnego zawodu, podjąć studia właśnie w tym kierunku.
W wybranych przypadkach wybór przyszłej pracy związany jest z przymusem rozpoczęcia nauki już w czasie liceum – notariusze czy medycy kształcą się właściwie cały czas, poszerzając jedynie swoją wiedzę. Na szczęście mnóstwo innych zawodów nie narzuca aż tak szczegółowego przygotowania, więc hydraulikiem, sprzedawcą, gazownikiem albo ogrodnikiem może być praktycznie każdy. Budując swoją karierę, odpowiedzialnie jest kierować się nabytymi talentami i nie zmuszać się do niczego: efektywny pracownik to taki, który lubi swoją pracę i ma o niej spore pojęcie. Efektywność takiego pracownika jest wtedy znacznie wyższa, a co za tym idzie, ma on znacznie większe możliwości a ewentualny awans i bycie docenionym przez kierownika.




Źródło: www.yourcareer.pl/jaka-prace-wybrac/

lut 03 2015 Humanisto, nie wiesz, który zawód jest...
Komentarze (0)

Kiedy na każdym kroku jest mowa o wielkim zapotrzebowaniu na inżynierów w branżach takich jak informatyka, architektura, telekomunikacja czy technologia medyczna, przeciętny humanista może czuć się wyjątkowo nieciekawie. Wygląda bowiem na to, iż nagle na rodzimym rynku pracy brakuje dla niego zajęcia. Na szczęście aż tak wielkiej tragedii nie ma.

Ciągle istnieje możliwość pracy w branżach typowo humanistycznych: jako nauczyciel, archeolog, prawnik. Wyjściem są każde studia łączone czy zawody znajdujące się na granicy podziału jak bezpieczeństwo wewnętrzne. Opłaca się poradzić się fachowca i wybrać się do doradcy zawodowego. Z zasady ma on swoją siedzibę w każdej gminnej placówce oświatowej – np. liceum, jednak czasami również w siedzibie kuratorium właściwej dla danego powiatu. Tegp typu rolę może mieć prócz tego szkolny nauczyciel, jeśli przeszedł kierunkowy kurs i posiada takie uprawnienia. Przed wyborem kierunku studiów warto się wspomagać różnymi tabelami własnych predyspozycji, jakie mają istotny wpływ na potencjalną pracę.

Oczywiście wybór pracy nie jest czymś całkowicie trwałym – w każdym momencie możemy wybrać inną pracę, nierzadko o 180 stopni inną od wykształconego zawodu. Ułatwiają to szkolenia kompetencyjne, które pozwalają nam uzyskać dodatkowe uprawnienia cenione przez pracodawców i łatwiej znaleźć nową pracę.







Źródło: www.yourcareer.pl/jaki-zawod-wybrac/